Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Houby v Kralupech nad Vltavou

Tak jsme se konečně dočkali prvního zajímavého příspěvku od našeho spřáteleného houbaře Jiřího W. , který houbaří se svou rodinou v lesích kolem Roudnice nad Labem. Zde je jeho příspěvek.

V sobotu 14. 7. a v úterý 16. 7. jsme  vyrazili do lesíků kolem Roudnice nad Labem. Všechny nalezené houby rostly "na fleku." Hřiby koloděje rostou pod směsí ovocných stromů v zaniklém ovocném sadu, kde rostou také mladé duby, buky a různé trní. Klouzky zrnité jsme našli v borovém mlází a na okrajích lesa v trávě. Dubové hřiby jsme nalézali ve svazích nějaké zaniklé strouhy, která lemuje kraj smíšeného lesa. Pýchavky obrovské jsme objevili na náspu železniční vlečky. Oproti předchozím letem mají tyto druhy zpoždění 15-20 dní, v obvyklém termínu 20-30. 6. bylo obrovské sucho a nic nerostlo. Většina hub trpí značnou červivostí, skoro všechny nohy hřibů vyjma mladých plodnic jdou pryč a zůstávají jen klobouky. I tak vyzbylo dost pro první sušení a smaženici. Hřib koloděj je nádherná houba a pokud roste ve spadaném dubovém listí, je v podstatě neviditelná, odlišuje ji jen zelenavý nádech kloubouku a oranžová noha při pohledu z boku. Dubové hřiby měly okrové až zrzavé klobouky a také splývaly s podrostem. Starší klouzky zrnité začínají červivět od rourek klobouků, které je nutno seříznout.

Děkuji moc Jirkovi za zprávy z dalekých končin. U nás hřib koloděj až na malé výjimky neroste, jen jeho příbuzný a také modrající hřib kovář, takže pro mě jsou to  zajímavé postřehy. Těším se na další zprávy z úspěšné sezony...    

Hřiby dubové.JPG
Hřiby koloděje.JPG
Klouzek zrnitý 2.JPG
Pýchavky obrovské.JPG
Čtyři dubový.JPG
Detail rourek.JPG
Hřiby koloděje 2.JPG
Klouzek zrnitý .JPG
Klouzek zrnitý 1.JPG
Košík.JPG
Mladý koloděje.JPG
Pýchavka obrovská.JPG
Pýchavky obrovské 2.JPG
Šťastní nálezci.JPG
Úlovek.JPG
Výřad.JPG
17.07.2012 01:44:23
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one