Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Výstava hub v Nezvěsticích

Tak začínáme určovat
Tak začínáme určovat
Moje malé pomocnice
Moje malé pomocnice
Kontrola
Kontrola
Výklad k exponátům zaujal
Výklad k exponátům zaujal
Letošní výstava hub v Nezvěsticích se konala opět v salonku restaurace BON ve dnech 28.-29.září 2014 a probíhala ve znamení rekordů. Návštěvnost byla velká, výstavu za 2 dny navštívilo na 800 zájemců, z toho bylo asi 150 žáků zdejší základní školy a přes 50 žáčků mateřské školy. Bylo pro nás milým překvapením, že i takto malé děti projevovali velký a nepředstíraný zájem o houby.
Díky příznivému počasí pro růst hub a obětavé práci se sběrem hub se nám nakonec podařilo nasbírat, určit a vystavit 351 druhů hub, což je pro nás rekordní číslo.
Mezi největší lákadla výstavy patřily jako vždy hřibovité houby, zejména hřib pružný, kozák topolový či kozák dubový, ale nemenší úspěch sklidily jedovaté houby muchomůrka zelená a pavučinec plyšový nebo nevšední houby jako korálovec jedlový, chřapáč jamkatý či kyj Herkulův. Nejvíc dotazů od návštěvníků směřovalo na možné záměny jedlých druhů hub za jejich jedovaté dvojníky a na kuchyňské využití jedlých druhů hub. Samozřejmě mnoho návštěvníků se podivovalo nad u nás zákonem chráněným lanýžem letním, který byl dovezen z Bulharska. Pro děti byly nejzajímavější houby, ke kterým mohly čichat a cítily nějakou „vůni“, takže u nich hlavně zabodovaly květnatec Archerův a hadovka smrdutá, o něco méně už ryzec vonný, šťavnatka vonná, houžovec hlemýžďovitý, voskovka veselá či špička cibulová. Kromě čerstvých hub byly pro ukázku vystaveny i různé druhy hub sušených a naložených.
Vystavovací místnost byla vyzdobena fotografiemi hub a na nástěnkách se vyjímaly obrázky hub od žáků Základní školy Nezvěstice a Mateřské školy Nezvěstice. Květinovou výzdobu zajistila zručná květinářka Eva Kalčíková, která nám kromě květin přivezla i značné množství druhů hub.
Velmi potěšující je fakt, že se nám podařilo sehnat nové zájemce o houby z blízkého i dalekého okolí, dokonce jsme zaznamenali i vážné zájemce o vstup do našeho klubu.
Chtěli bychom zvláště poděkovat přátelům z blízkých mykologických klubů, konkrétně Martinovi Bartůškovi z MK Plasy a Oldovi Jindřichovi z MK Hořovice, kteří nám výrazně pomohli s určováním nasbíraných exponátů. Neměli by ale moc co určovat, kdyby nebylo spolehlivých a neúnavných sběračů hub. Díky obětavé práci našich členů, za kterou jim patří velká pochvala, se letošní výstava hub podařila na jedničku.
Na závěr bych rád dodal, že i když je pořádání takové výstavy v malém počtu lidí značně vyčerpávající, výsledek za to rozhodně stojí.
Pořadatelé
Pořadatelé
Je připraveno
Je připraveno
První řada
První řada
Exponáty
Exponáty
Další houby
Další houby
Houby
Houby
Houbičky
Houbičky
Houbařská poradna
Houbařská poradna
Zákoutí
Zákoutí
Děti ze školy
Děti ze školy
IMG_5629.JPG
Oxidace v praxi
Oxidace v praxi
Únava po prvním dnu
Únava po prvním dnu
Paní předsedová
Paní předsedová
Školáci
Školáci
Naše houbařské naděje
Naše houbařské naděje
25.05.2015 20:28:01
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one