Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Výstavu hub v Nezvěsticích - shrnutí

Výstava hub Nezvěstice 2013.JPG
3. výstava hub v Nezvěsticích je minulostí, můžeme bilancovat. Ve dnech 29.-30. září navštívilo prostory salonku v restauraci BON přibližně 500 návštěvníků a vystavovalo se 292 druhů hub.
3. výstava hub v Nezvěsticích je minulostí, můžeme bilancovat. Ve dnech 29.-30. září navštívilo prostory salonku v restauraci BON přibližně 500 návštěvníků, z toho bylo asi 150 žáků základní školy a 30 žáků mateřské školy. Bylo pro mě milým překvapením, že i takhle malé děti projevovali velký a nepředstíraný zájem o houby.
Díky obětavé práci našich členů se podařilo sehnat, určit a poté vystavit 292 druhů hub. Velký dík patří přátelům z blízkých mykologických klubů, konkrétně Martinovi Bartůškovi a Oldovi Jindřichovi, kteří nám vydatně pomohli s určováním nasbíraných exponátů. Mezi největší lákadla výstavy patřily jako vždy hřibovité houby, ale nemenší úspěch sklidily jedovaté houby muchomůrka zelená a pavučinec plyšový nebo nevšední houby housenice červená, chřapáč jamkatý či kyj Herkulův. Pro děti byly nejzajímavější houby, ke kterým mohly čichat a cítili nějakou „vůni“, takže u nich zabodovaly hadovka smrdutá, ryzce vonný a libovonný, holubinka hořkomandlová, šťavnatka vonná, houžovec hlemýžďovitý, anýzovník vonný či bělolanýž obecný. Návštěvníci byli překvapení, kolik druhů hub se dá v této době najít, o některých prý slyšeli poprvé v životě. Nejčastější otázky směrované na pořadatele se týkaly možné záměny jedlých druhů hub za jejich jedovaté dvojníky. Kromě čerstvých hub byly pro ukázku vystaveny i různé druhy hub sušených a naložených.
Vystavovací místnost byla vyzdobena fotografiemi hub Libora Hejla a obrázky hub od žáků Základní školy Nezvěstice a Mateřské školy Nezvěstice. Velmi se líbily i košíky s mechem a houbami jako dekorace.
Je třeba poděkovat všem návštěvníkům, kteří nám přinesli nějaké houby. Pro příští výstavu, jestliže se uskuteční, máme od některých přislíbeno, že nám se sběrem hub pomůžou. Velmi potěšující je fakt, že se nám podařilo sehnat nové zájemce o houby s blízkého i dalekého okolí, dokonce jsme zaznamenali i vážné zájemce o vstup do našeho klubu, kteří nám letos velmi pomohli jak s přípravou výstavy, tak se sběrem hub (díky Jirko a Filipe).
Na závěr bych rád dodal, že i když je pořádání takové výstavy pro mě značně vyčerpávající, výsledek za to stojí, takže to zkusíme i příští rok, že přátelé… ;-)
17.10.2013 00:10:33
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one