Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Za kačenkami na Manětínsko

Za kačenkami na Manětínsko - obrázek

Za kačenkami na Manětínsko - obrázek

Druhá houbařská výprava proběhla 24.dubna, vyrazil jsem směr Manětín pro nějaké kačenky české, abych je řádně ochutnal.
Lesy jsou tam fakt krásný, rozlehlý a rozmanitý. Já jsem ale hledal spíš remízky a křoví, než les. Co mi překvapilo, byl nález mladých plodnic hlívy ústřičné. V tuto dobu jsem ji nikdy nenašel, většinou roste jen do konce zimy.
Potom jsem na kraji lesíka pod osikami a ostružinami učinil úžasný premiérový nález, kačenku náprstkovitou. Je to krásná, ale malá a křehká houbička. Je vzácnější, než její sestra kačenka náprstkovitá. Byly jich tam spousty, nechtěl jsem tam ani šlapat, protože bych jich dost zničil. Vzal jsem si jen 3 kousky.
O kus dál byla zastíněná rokle, ale to už nebyl les, spíš bordel. Jeden padlej strom přes druhej, všude mech a trní, ze stromů břízy, vrby a smrky. No a na jedné mechem porostlé kládě opět premiéra, jedlý ucháč obrovský.  Vedle hned celé hnízdo, kolem pařezu asi 20 kousků. Protože jsem si vzal s sebou jen foťák, musel jsem si svléknout triko ( měl jsem ještě mikinu) a vzal jsem si do něj něco na večeři.
Cestou domů jsem se ještě zastavil pro několik smržů "domácích" na mulčovačce pro dochucení pokrmu. Výsledek vidíte v galerii níže - manželka udělala ŇAM ŇAM večeři.
Jo a kačenka česká ani jedna, snad z rok...
28.04.2009 21:59:58
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one