Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.
Bedla vysoká - Macrolepiota procera(Scop. ex. Fr.) Kumm.
 
Popis: Klobouk má v průměru 10–30 cm, v mládí protáhle vejčitý, naspodu uzavřený a hnědý, později se kuželovitě rozevírá, dospělá plodnice je až plochá, často s hladkým tmavým hnědým hrbolem. Povrch mladých plodnic je hladký, jemně vláknitý. Klobouk je na bělavém až krémovém podkladě pokrytý velkými hnědými až šedohnědými šupinami, okraj je bělavě vláknitý. Lupeny mají bělavou až krémovou barvu, ve stáří s okrovým nádechem. Jsou měkké, vysoké, husté, v mládí zakryté blanitým, plstnatým závojem, u třeně volné. Po závoji zůstává na třeni mohutný posuvný, shora bělavý a zespodu hnědavý prsten, s dvojitě roztřepeným okrajem. Třeň je vysoký 15–40 cm, široký 1,5–2 cm. Je válcovitý, dole na bázi výrazně hlízovitý, vylomitelný. Vnitřek třeně je v mládí vatovitě vycpaný, později dutý, nahoře bělavý a jemně hnědě vločnatý, pod prstenem příčně rozpraskaný na drobné šedohnědé až červenohnědé přitisklé šupinky. Dužnina je bílá až bělavá, neměnná, v klobouku měkká, vatovitá, ve třeni tuhá a vláknitá. Je málokdy červivá. Voní příjemně jemně houbově, chuť má oříškovou. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní, hladké, bezbarvé, velikosti 15–20 × 10–13 µm.
 
Výskyt: Vyrůstá od července do listopadu jednotlivě nebo ve skupinách v trávě, v prosvětlených, řídkých listnatých i jehličnatých lesích, na jejich okrajích, pasekách, mýtinách, ale i na loukách.
 
Využití: Je to jedlá houba, zejména mladé klobouky jsou výborné. Třeň se kvůli své dřevnatosti nekonzumuje.
 
Poznámka:
Bedla vysoká.jpg
Bedla vysoká.JPG

Boltcovitka ucho Jidášovo Auricularia auricula – judae (Bull.)

 

Popis: Plodnice v průměru 30–120 mm a 10–30 mm tlusté, v mládí pohárkovité,  miskovité, později nepravidelné, pokroucené, ve tvaru podobného lidskému uchu nebo škebli, bočně přirostlé k substrátu; většinou jsou vrásčité, za vlhka velmi pružné, blanité a skoro průsvitné, zbarvené skořicově až červenohnědě. Za sucha naopak pružnost ztrácí a jsou tuhé a tvrdé, zbarvené  šedě až šedočerně. Vnější strana je jemně sametově plstnatá, vnitřní strana je hladká, lesklá, žilkovaná vystouplými lištnami a je pokryta výtrusorodným rouškem. Dužnina je rosolovitá, pružná, chrupavčitá, za sucha až rohovitá a lámavá, chuť nevýrazná, vůně též nevýrazná. Ve vlhku se tvar vždy obnoví. Ve stáří bývají plodnice od výtrusného prachu bíle poprášené; staré plodnice mohou být porostlé nazelenalými řasami a ty už nesbíráme. Výtrusný prach bílý, výtrusy úzce elipsoidní, bezbarvé, velikosti 13-23 x 4-8 µm.

 

Výskyt: Roste velmi hojně po vydatných deštích od března do listopadu na dřevě především bezu černého, ale lze ho najít i na dřevě jiných listnáčů, jako je buk, dub, javor, jasan.   

 příjemně chrupavčitou konzistenci. Je vhodná k sušení, po namočení získá zpět svou „čerstvou“ konzistenci

Využití: Je to jedlá houba, použitelná zvláště do polévek, masitých pokrmů nebo rizota.  Je ceněna pro svou .

 

Poznámka: Pod jménem „černá houba“ je příbuzný asijský druh boltcovitka chlupatá (Auricularia polytricha) nezbytnou součástí  čínské kuchyně, kde je ceněna i pro své léčebné účinky.

ucho Jidášovo 1.jpg
Ucho_jidášovo 2.jpg
ucho Jidášovo.jpg
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one