Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Boltcovitka ucho Jidášovo

Boltcovitka ucho Jidášovo Auricularia auricula – judae (Bull.)

 

Popis: Plodnice v průměru 30–120 mm a 10–30 mm tlusté, v mládí pohárkovité,  miskovité, později nepravidelné, pokroucené, ve tvaru podobného lidskému uchu nebo škebli, bočně přirostlé k substrátu; většinou jsou vrásčité, za vlhka velmi pružné, blanité a skoro průsvitné, zbarvené skořicově až červenohnědě. Za sucha naopak pružnost ztrácí a jsou tuhé a tvrdé, zbarvené  šedě až šedočerně. Vnější strana je jemně sametově plstnatá, vnitřní strana je hladká, lesklá, žilkovaná vystouplými lištnami a je pokryta výtrusorodným rouškem. Dužnina je rosolovitá, pružná, chrupavčitá, za sucha až rohovitá a lámavá, chuť nevýrazná, vůně též nevýrazná. Ve vlhku se tvar vždy obnoví. Ve stáří bývají plodnice od výtrusného prachu bíle poprášené; staré plodnice mohou být porostlé nazelenalými řasami a ty už nesbíráme. Výtrusný prach bílý, výtrusy úzce elipsoidní, bezbarvé, velikosti 13-23 x 4-8 µm.

 

Výskyt: Roste velmi hojně po vydatných deštích od března do listopadu na dřevě především bezu černého, ale lze ho najít i na dřevě jiných listnáčů, jako je buk, dub, javor, jasan.   

 příjemně chrupavčitou konzistenci. Je vhodná k sušení, po namočení získá zpět svou „čerstvou“ konzistenci

Využití: Je to jedlá houba, použitelná zvláště do polévek, masitých pokrmů nebo rizota.  Je ceněna pro svou .

 

Poznámka: Pod jménem „černá houba“ je příbuzný asijský druh boltcovitka chlupatá (Auricularia polytricha) nezbytnou součástí  čínské kuchyně, kde je ceněna i pro své léčebné účinky.

ucho Jidášovo 1.jpg
Ucho_jidášovo 2.jpg
ucho Jidášovo.jpg
20.01.2011 14:08:21
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one