Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Čirůvka dvoubarvá

Čirůvka dvoubarvá - obrázek

Čirůvka dvoubarvá - obrázek

Čirůvka dvoubarvá Lepista saeva  (Fr.) P. D. Orton

 

Popis: Klobouk 50-150 mm, polokulovitý, pak mírně klenutý až plochý, hladký, zbarvení okrově šedé, světle hnědé s přesahem do  béžové barvy. Lupeny jsou světlé, bělavé až béžové, úzké, výrazně vysoké, připojené malým zoubkem. Třeň je středně tlustý 10–30 mm a vysoký 30–90 mm, válcovitý, nahoře vločkatý, v mládí celý krásně fialový, v horní části později bělavý až světle fialový. Dužnina je pevná, šťavnatá, vodnatě bělavá až šedobéžová, neměnná, vůně příjemná, houbová až sladká, chuť mírná. Výtrusný prach je špinavě slabě narůžovělý. Výtrusy jsou velikosti 6-8 x 4-5 µm, elipsoidní, na povrchu bradavičnaté.

 

Ekologie a rozšíření: Roste velice hojně na otevřených travnatých plochách, loukách, pastvinách, v sadech, zahradách a parcích, nebo ojediněle v prosvětlených a rozvolněných listnatých lesích. Roste nejčastěji pospolitě ve  skupinách a v kruzích. Houby se objevují od pozdního léta po celý podzim, ojediněle i brzy na jaře.

 

Využití: Je to jedlá a velmi masitá houba, která patří mezi často sbírané houby. U houbařů je ceněná pro svůj masový a pozdní výskyt, kdy už mnoho ostatních hub neroste chuť a všestranné kuchyňské využití. Nejčastější úpravou jsou asi obalované a smažené klobouky, dobrá je jako škvarky a pro svou aromatičnost je také výborná k nakládání do octa. Někomu může připadat její vůně nepříjemná, někdy „voní“ po myšině, v tomto případě nedoporučuji její sběr. Nutná je delší tepelná úprava.

 

Poznámka: Je to velmi dobře poznatelný druh, podle lila třeně, výrazně dvoubarevné plodnice a místem výskytu.

20.01.2011 13:53:50
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one