Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Čirůvka fialová

Čirůvka fialová - obrázek

Čirůvka fialová - obrázek

Čirůvka fialová Lepista nuda (Bull.) Cooke

Popis: Klobouk v průměru 50–150 mm, v mládí je sklenutý s podvinutým okrajem, později často zvlněný, nízce vyklenutý až plochý, hladký a masitý. V mládí je živě fialový, modrofialový, stářím bledne do hnědofialova až okrova. Lupeny jsou husté, zoubkem připojené, nepříliš vysoké, zpočátku fialové, ve stáří hnědofialové. Třeň je 50–100 mm vysoký, 10–30 mm tlustý, válcovitý až kyjovitý, zprvu fialový, pak šedomodrý až šedobílý, v dolní části světle fialově plstnatý. Ve stáří je od výtrusů často bělavě poprášený. Dužnina je tlustá, pevná, fialová, později měkne a bledne. Vůně příjemně houbově sladká, chuť lahodná. Výtrusný prach je bílý až krémový. Ve stáří jím mohou být pobledlé lupeny klobouku jemně poprášeny. Výtrusy velikosti 6-9 x 4-5 µm, elipsoidní, jemně zrnité, barvy velmi slabě narůžovělé.

 

Výskyt: Roste velice hojně, jednotlivě nebo v početných skupinách, často v kruzích, v září až listopadu, ojediněle i v květnu. Najdeme ji v lesích všech typů, v parcích, sadech a zahradách, hlavně v místech bohatých na humus.

 

Využití: Je to velice oblíbená jedlá houba, jedna z nejchutnějších podzimních hub. Vyžaduje delší tepelnou úpravu, protože syrová nebo nedostatečně tepelně upravená může  způsobit příznaky otravy, jako jsou žaludeční potíže a zvracení. Díky své příjemné vůni i chuti je v kuchyni všestranně využitelná. Je vhodná a výborná k nakládání do sladkokyselého nálevu, kde působí velmi esteticky, velmi dobrá je do houbových směsí, omáček i polévek.

 

Poznámka: V syrovém stavu obsahuje látky, které rozkládají červené krvinky. Tyto látky ( Hemolyzin ) se vařením ničí, proto je nutno ji dobře tepelně zpracovat. Snižuje hladinu cukru v krvi.
20.01.2011 14:15:37
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one