Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Čirůvka májovka

Čirůvka májovka - obrázek

Čirůvka májovka - obrázek

Čirůvka májovka - Calocybe gambosa (Fr.) Singer

 

Popis: Klobouk je široký 40–120 mm, v mládí téměř polokulovitý, později vyklenutý až plochý, ve stáří často zvlněný s podvinutým okrajem. Je masitý, tuhý, s hladkým, za vlhka mírně slizkým povrchem. Barva je bílá, bělavá, u žluté odrůdy okrová až nažloutlá, ve stáří až hnědavá. Lupeny jsou nízké – do 9 mm, husté, tenké, u třeně zoubkem připojené, někdy i přirostlé. Mají bělavou barvu, ve stáří krémovou až okrově žlutou. Třeň je silný, plný, válcovitý, podélně vláknitý, dlouhý 30–80 mm a široký 10–30 mm. Je bělavý až okrově žlutý nebo krémový. Dužnina je pevná, bělavá a má typickou výraznou vůni po mouce a příjemnou chuť. Výtrusný prach je bílý, výtrusy vejčité, hladké a bezbarvé 4–7 × 2–4 µm.

 

Výsky: Roste velmi hojně v dubnu až červnu, ve vyšších polohách i na počátku léta. Vyskytuje se nejčastěji ve skupinách nebo v kruzích na otevřených travnatých místech – na loukách, mezích, v sadech, zahradách, v lužních lesích, u cest a na okraji lesů. Uvnitř lesa většinou neroste. Na stejných místech ji můžeme najít mnoho let.

 

Využití: Je  to jedlá, velmi dobrá  a chutná houba, všestranně  upotřebitelná  v kuchyni, dá  se i sušit i nakládat do octa. Nejlepší je asi ve smetanové omáčce J

Poznámka: Snižuje koncentraci cukru v krvi.

20.01.2011 13:49:07
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one