Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Chřapáč jamkatý Helvella lacunosa  Afzel.

 

Popis: Klobouk je v průměru 2–7 cm široký a stejně tak vysoký, velmi křehký, dutý, v mládí až miskovitý, později složený ze 2-3 nepravidelných laloků, ve spodní části přirostlých ke třeni. Hladký a lysý povrch má modrošedou, hnědošedou až tmavošedou barvu. Z vnitřní strany jsou laloky hladké a  bělavé, ve stáří jsou ale až šedočerné. Kvůli své značné křehkosti bývají laloky často potrhané.  Třeň je dutý, značně žebernatý a jamkatý, 4–8 cm dlouhý a 1-2 cm široký, bělavý až světlešedý. Dužnina klobouků je křehká, drobivá, tenká a bílá . Má slabou zemitou vůni a nenápadnou jemnou chuť. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní, hladké, 10–20 × 10–13 µm velké.

 

Výskyt:  V květnu až říjnu v listnatých lesích v trávě a mechu, na holé zemi, podél cest, často ho najdeme  na otevřených místech. Roste většinou jednotlivě nebo v malých skupinách. Vyobrazené plodnice vyrostly na zemi v opadu na kraji dubového lesíka, Zdemyslice 15.6.2011.

 

Využití: Je sice jedlý, ale vzhledem ke svému nepříliš hojnému výskytu a malé vydatnosti plodnic nemá pro praktické houbaře velký význam.

 

Poznámka:  Je možné ho zaměnit za vzácný chřapáč přilbovitý (), který je menší a světlejší nebo za chřapáč bělonohý (Helvella spadicea), který je ale ještě vzácnější (CR – kriticky ohrožený).Helvella phlebophora

Chřapáč  jamkatý A.jpg
Chřapáč  jamkatý C.jpg
Chřapáč  jamkatý B.jpg
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one