Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.
Kačenka česká - Ptychoverpa bohemica (Krombh.) Boud. 1907
 
Popis: Klobouk je v průměru 2-4 cm široký a 2-5 cm vysoký, zvoncovitý až kuželovitý, s volným odstávajícím okrajem, ke třeni přirostlý pouze nahoře na vrcholu. Na povrchu výrazně podélně laločnatě žebernatý, místy i příčně žebry spojovaný, paprsčitě zvrásněný, žlutohnědý nebo až tmavohnědý, na vnitřní straně bělavý. Třeň je velmi křehký, 7-20 cm dlouhý a 1-2 cm široký, válcovitý, někdy stlačený a zakřivený, uvnitř nejdřív vatovitě vycpaný, potom dutý, na povrchu jemně bělavě vločkatý. Barva třeně je v mládí bělavá, pak krémová až žlutavá s oranžovým nádechem, ve stáří s okrově oranžovými skvrnami. Dužnina je křehká, tenká a jakoby voskovitá, má nevýraznou vůni a příjemnou chuť. Výtrusný prach je oranžovožlutý. Délka výtrusů bývá až 90 µm.
 
Výskyt: Roste od března do začátku května, místy hojně, ve spadaném listí na vlhkých místech v listnatých hájích, lesích a křovinách, většinou pod osikami, ale i jasany, třešněmi, olšemi a trnkami.
 
Využití: Je to jedlá a velice chutná  houba. Nejchutnější je v mládí, kdy má třeň stejně dlouhý jako klobouk, později se třeň rychle prodlužuje.
 
Poznámka: Patří mezi nejoblíbenější jarní houby.
Kačenka česká.JPG
Kačenka mladá.JPG
Kačenka česká.jpg
Kačenky.jpg
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one