Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Muchomůrka růžovka Amanita rubescens (Pers.) Gray

Popis: Klobouk o průměru 5 - 20 cm je v mládí uzavřený, kulovitý, potom polokulovitý, nízce vyklenutý, ve stáří až plochý, na okraji jemně rýhovaný, masitý, zpočátku narůžovělý, později masově růžový, růžově nahnědlý nebo hnědočervenavý, pokrytý špinavě bělavými až červenohnědými útržky plachetky ve formě bradavčitých útvarů. Tyto bradavky jsou špinavě bělavé až načervenalé. Lupeny jsou husté, volné, vysoké, v mládí bílé, později s růžovým nádechem a na otlačených místech červenohnědě skvrnité. Prsten umístěný v horní části je bílý nebo bělavý, velký a široký, blanitý, na svrchní straně hustě podélně rýhovaný. Třeň 6 - 20 cm vysoký, 2 - 3 cm tlustý, nejprve břichatý, potom válcovitý, v mládí plný, později vatovitě vycpaný až dutý, vylomitelný, nahoru ztenčený, s hlízovitou bází s několika řadami bradavek, bělavý nebo narůžovělý. Pod prstenem je plstnatě šupinkatý. Dužnina je tlustá, masitá, v mládí máslovitá, bílá, pod pokožkou klobouku záhy načervenalá až nahnědlá, na řezu často slabě červenající, v hlízovité časti obvykle vínově červená a napadená a poškozená larvami hmyzu. Je prostě červivá.Chuť i vůně nenápadná, slabě houbová.

Výtrusný prach bílý, výtrusy široce elipsoidní, bezbarvé, hladké, tenkostěnné, amyloidní, velikosti 8-9 x 5,5-7 µm.

 

Výskyt: Roste velmi hojně v červnu až listopadu v jehličnatých, smíšených i listnatých lesích.

 

Využití: Je to jedlá a výborná houba, vhodná k jakékoliv kuchyňské úpravě. V anketě o nejchutnější houbu, pořádané Čs. mykologickou společností, získala první místo, dokonce i před pravými hřiby.

 

Poznámka:  Při jejím sběru je nutná značná opatrnost, neboť se dá  zaměnit za muchomůrku tygrovanou, která má bělavou barvu dužniny, nemá rýhovaný prsten a ani náznak růžové barvy, která je tak charakteristická pro růžovku, a za muchomůrku šedivku, která sice má také rýhovaný prsten, ale šedohnědý klobouk a na řezu bělavou dužninu.

Muchomůrka růžovka.JPG
masáci.JPG
škvarky.JPG
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one