Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.
Opeňka měnliváKuehneromyces mutabilis (Schaeff.) Singer et A. H. Smith
 
Popis: Klobouk je 2–10 cm široký, v mládí polokulovitý, vyklenutý, později až plochý s nízkým tupým hrbolem. Povrch je lysý, hladký, lepkavý až slizký s tenkým slabě rýhovaným okrajem. Klobouky jsou hygrofánní – za vlhka vodnatě skořicově hnědé nebo žlutohnědé, za sucha světlejší, okrové nebo medově žluté. Zasychání začíná od středu, na okraji klobouku zůstává většinou výrazně tmavší vodnatý pás. Lupeny jsou v mládí jsou zakryté blanitým závojem, husté, přirostlé ke třeni až slabě sbíhavé, světlé, potom s žlutohnědavým nádechem, nakonec světle skořicové nebo okrově až rezavě hnědé. Třeň je 30–80 mm dlouhý, 5–8 mm široký, válcovitý, tuhý, dutý, zprohýbaný. V mládí je světlý, postupně od báze hnědne. Na třeni je prsten ze zbytků závoje, zpočátku bělavý, později hnědý a mizející. Nad prstenem je třeň světle hnědavý, jemně žíhaný a rýhovaný,  pod prstenem je tmavě rezavě hnědý až černohnědý, pokrytý množstvím rezavohnědých šupinek, které stářím tmavnou. Dužnina je v klobouku měkká, tenká, vodnatá, bělavá s hnědým odstínem, ve třeni je tuhá a rezavě hnědá. Má příjemnou slabě kořenitou aromatickou vůni a lahodnou jemnou chuť. Výtrusný prach je rezavě hnědý, výtrusy elipsoidní, vejčité, hladké, 5,5–7,5 × 3,5–5 μm velké.
 
Výskyt: Roste hojně v dubnu až listopadu v trsech na pařezech a odumřelých kmenech listnatých stromů, (buků, bříz, lip, dubů, jasanů, olší) vzácně i na mrtvém dřevu smrků. Roste v lesích všech typů, obvykle na vlhkých a stinných stanovištích podél vodních toků. Vyrůstá v bohatých trsech a velkých skupinách.
 
Využití: Je to  výborná jedlá houba, vhodná do polévek i omáček.
 
Poznámka: Pozor na záměnu za prudce jedovatou čepičatku jehličnanovou (Galerina marginata), která nemá šupinkatý třeň, má moučně ředkvovou vůni a chuť, má bradavčité výtrusy, roste na dřevě jehličnanů a neroste v trsech.
Opeňka měnlivá.JPG
Opeňka měnlivá 2.JPG
Čepičatka jehličnanová.JPG
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one