Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Pařezník pozdní

Pařezník pozdní – Panellus serotinus (Schrad.)

Popis: Klobouk je široký 30–120 mm,  ledvinovitý nebo vějířovitý, později vyklenutý až plochý. Za sucha je pokožka klobouku jemně plstnatá, za vlhka slizká, jemně šupinkatá. Barva je zelená, žlutozelená až hnědoolivová.  Lupeny jsou husté, krátce sbíhavé, žlutě krémové. Postranní třeň 8–15 x 10–20 mm., plstnatý až jemně šupinkatý, v mládí okrově oranžový, později okrový. Dužnina je nažloutlá s nevýraznou vůní, chuť mírná až nahořklá. Výtrusný prach je bílý.

 

Rozšíření a ekologie: Roste nehojně v červenci až v prosinci (já ho ale nacházím až na podzim po prvních mrazících), na živých i odumřelých kmenech a větvích listnáčů, především olší, buků a vrb. Vyskytuje se na vlhkých místech, například na březích řek a roste nejčastěji ve skupinách.

 

Využití: Je to sice jedlá houba, ale méně chutná a  tužší konzistence, a kvůli své nahořklé chuti je v kuchyni upotřebitelná pouze ve speciálních úpravách, třeba v číně nebo zelňačce. Nejlepší asi je nakládat ji do octa  J

 

Poznámka: Pařezník pozdní je dost podobný hlívě ústřičné, ale podle výrazného zbarvení třeně a barvy lupenů je dobře odlišitelný, hlíva ústřičná má třeň bělavý až našedlý a lupeny má v mládí bílé, později šedavé.

Pařezník pozdní1.JPG
Pařezník pozdní trs.JPG
Pařezník pozdní.JPG
30.11.2011 14:17:43
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one