Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá – Flammulina velutipes  (Curtis) winter

Popis: Klobouk 20–60 mm, zprvu vyklenutý, později až plochý, tuhý, hladký, za vlhka lepkavý až hodně slizký, na okraji slabě rýhovaný, žlutý až oranžově hnědý. Lupeny krátce připojené, u třeně zaoblené, 5–12 mm vysoké, dosti řídké, bělavé až světle oranžově nažloutlé. Třeň je válcovitý, dutý, 30–100 mm vysoký, 3–12 mm tlustý, pevný, tuhý, často stlačený a rozmanitě zprohýbaný, celý výrazně sametový, v dospělosti celý sametově hnědý, pod kloboukem světlý nažloutlý, směrem k bázi tmavohnědý až hnědočerný. Dužnina tenká, pružná, bělavá až žlutavá, ve stáří pak vodnatá, ve třeni tvrdě vláknitá a ohebná. Příjemně voní. Výtrusný prach bílý až nažloutlý, výtrusy elipsoidní, 7-10 x 3,5-6 µm velké.

 

Výskyt: Penízovka se vyskytuje hlavně v zimních měsících. Roste až po prvních přízemních mrazících v hustých trsech na listnatých stromech, na kmenech, větvích a pařezech, zejména vrb, olší a buků, podle odborné literatury prý i velmi vzácně na jehličnanech. S oblibou roste hojně na březích řek a potoků.

 

Využití: Houbaři si ji velice cení, protože je to víceméně jediná opravdu zimní jedlá houba. Je vynikající  hlavně do polévek.  Sbírají se pouze klobouky, protože třeně jsou značně tuhé. Mrazy ji nevadí, po rozmrznutí opět začne růst. Tradiční vánoční polévku bez penízovky sametonohé si nedovedu představit.

Poznámka: Je to vysoce léčivá houba, protože z ní byla izolována mimo jiné látka flamulin,  která má protirakovinné účinky. V Japonsku se uměle pěstuje a patří k nejoblíbenějším jedlým houbám, říkají ji Enoki – take.

Penízovka sametonohá.jpg
Penízovka sametonohá.jpg
Penízovka sametonohá trs.JPG
30.11.2011 13:50:48
pirhula
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one