Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Rudoušek uťatý Rhodocybe gemina (Fr.) Kuyper et Noordel.

 

Popis: Klobouk je v průměru 510 cm široký, vyklenutý, potom plochý až uprostřed vmáčklý, někdy s hrbolem uprostřed, dlouho s podvinutým okrajem, často na okraji zprohýbaný a zvlněný, lysý, suchý, barvy plavě okrové až masově hnědé s nádechem do červena. Lupeny jsou mírně vykrojené, pak krátce sbíhající na třeň, měkké, v mládí krémové, ve stáří masově nahnědlé či červenavé. Třeň je 3-7 cm dlouhý a 1-2 cm široký, válcovitý, plný, na vrcholu pomoučený, vláknitý, bělavý až masově hnědavě červenavý. Dužnina je ve třeni vláknitá, bělavá až velmi světle hnědavě červenavá, má příjemnou kořenitou vůni po fialkách , chuť je nasládlá. Výtrusný prach je bledě masový s růžovým odstínem.

 

Výskyt: Roste nepříliš hojně v červnu až září jednotlivě nebo ve skupinách, často podél zarostlých cest zejména v jehličnatých smrkových lesích, méně i v listnatých lesích.

 

Využití: Je to jedlá a výborná houba, vhodná k jakékoliv kuchyňské úpravě.

Poznámka:  Záměna je možná za některé druhy čirůvek, od kterých se ale odlišuje svou specifickou violkovou vůní a v dospělosti masově červenavou barvou lupenů a třeně.

rudoušek uťatý.jpg
Rudoušek uťatý.jpg
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one