Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Ucháč obrovský Gyromitra gigas (Krombh.) Quél.

 

Popis: Plodnice je až 20 cm vysoká a až 13 cm široká. Klobouk 5-20 cm v průměru, je nepravidelně elipsoidní až kulovitý, s mozkovitě nepravidelně zprohýbanými laloky, které jsou přirostlé ke třeni, dutý, bez cípů a výběžků. Barva žlutohnědá, světle okrově žlutá, bledě okrově hnědá až hnědá, v dospělosti tmavší. Třeň je kratší než klobouk, 3 - 8 cm vysoký a 3 - 7 cm široký, robustní, nápadně široký, nepravidelný, vrásčitý až brázditý, zrnitě poprášený a dutý, uvnitř s nepravidelnými komůrkovitými dutinami. Barva bělavá až světle okrová. Dužnina je bílá, bělavá až krémová, tenká, voskovitá a velmi křehká. Vůně nevýrazná, chuť příjemná. Výtrusy jsou elipsoidní, pokryté síťkou, bezbarvé, velikosti 26-40 x 11,5-15 µm, které nemají na pólech celé skupinky protáhlých růžkovitých bradavek, ale mají na každém pólu bradavku jednu.

 

Výskyt: Roste nehojně v dubnu až květnu na zemi ze zanořených zbytků tlejícího dřeva nebo přímo na trouchnivějícím dřevě v řídkých listnatých i jehličnatých lesích. Roste jednotlivě ale i ve skupinách.

 

Využití: Je to jedlá houba, ale jen za určitých podmínek. Před kuchyňskou úpravou je potřeba ho dostatečně povařit a vodu pak slít. Protože na svém stanovišti vytrvává poměrně dlouhou dobu, je nutné sbírat jen mladé plodnice, starší plodnice nesbíráme. Pro snadnou záměnu s jedovatým dvojníkem ucháčem obecným ho nedoporučuji sbírat.

 

Poznámka: Pozor na záměnu za jedovatý ucháč obecný, který je menší, tmavší, má kaštanově hnědý nebo červenohnědý klobouk a roste na zemi v jehličnatých lesích.

Ucháč obrovský.jpg
Ucháč obrovský.jpg
Ucháč obrovský.jpg
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one