Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Mykologické akce

V náhradním termínu proběhla v pátek 22.června odpoledne jarní houbařská brigáda spojená s odemykáním lesa pro letošní sezonu. Počasí nám přálo, a tak se nám v počtu 8 dospělých a 5 malých brigádníků podařilo vyklidit od klestí cíp lesa v Nezvěsticích na Vartě. Děti si naplnily bříška sladkými borůvkami a po symbolickém odemknutí lesa následovaly zasloužené opečené buřtíky a pivko.  Ať nám letos hodně rostou !

Účastníci.JPG
Makáme.JPG
Opékáme.JPG
Na zdraví.JPG

V sobotu dne 17. 3. 2012 proběhl v Žatci v hotelu Černý orel již 38. ročník celostátní ochutnávky nakládaných hub ve sladkokyselých nálevech.

Soutěže se zúčastnilo 16 mykologických sdružení z těchto míst: Dobrovice, Hořovice, Hradec Králové, Choceň, Klatovy, Kryry, Liberec, Mariánské Lázně, Náchod, Nezvěstice, Plzeň, Praha, Rychnov nad Kněžnou, Svitavy, Úpice, Žatec .

Celkem bylo do soutěže přijato 57 vzorků, 30 z první kategorie hub, 27 z druhé kategorie. Každé sdružení mohlo do jednotlivé kategorie nominovat jen 2 vzorky. My jsme se premiérově zúčastnili jen druhé kategorie. Vzorek kačenky české našeho předsedy Libora Hejla se překvapivě umístil na krásném 2. místě. Připočteme-li k tomu 1.místo v soutěži o nejlépe hodnotícího degustátora, musíme s povděkem konstatovat, že reprezentace našeho nezvěstického klubu dopadla nad očekávání dobře. Příštího ročníku se snad zúčastníme už ve všech kategoriích.

Kompletní výsledky naleznete zde: http://www.myko.cz/files/aktuality/000548/Vysledky_Zatec.pdf

 

38. ročník soutěže "O nejchutnější houby ve sladkokyselém nálevu"
Kategorie II
Výsledková listina
Žatec 17. 3. 2012

Umístění

Autor vzorku

Název vzorku

Mykologický klub

Počet bodů

Průměrná známka

Směrodatná odchylka

      1.  Marie Pospíšilová  Slizák mazlavý  MK Úpice    132     8,250      0,750
      2.  Libor Hejl  Kačenka česká  MK Nezvěstice    124     7,750      1,199
      3.  Marie Pospíšilová  Krásnoporka mlynářka  MK Úpice    122     7,625      1,317
      4.  Jiří Pošmura  Čirůvka havelka  Slavkovský les    121     7,563      1,802
      5.  Jana Kolářová  Kačenka česká  MK Hořovice    119     7,438      1,731
Vzorky.JPG
Ochutnávka.JPG
Vítězové.JPG
Sváťa Holec a Olda Jindřich.JPG

Na Štědrý den odpoledne se na chvíli sešli členové a přátelé Mykologického klubu Nezvěstice, jednak aby byla symbolicky ukončena houbařská sezóna 2011 a abychom si zazpívali pár koled a připravili se na nadcházející sváteční chvíle. Zejména malí zpěváci se moc snažili a i když počasí úplně vánočně nevypadalo, atmosféra byla sváteční a akce byla parádní.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

V pátek i v sobotu jsem navštívil výstavu hub v Nebílovech na jižním plzeňsku a byl jsem mile překvapen její úrovní. Na to, že se jednalo jen o takovou jednodenní místní výstavu, která se konala v sále místní hospody,  sešlo se na 170 druhů hub,  z toho některé velmi zajímavé a vzácné. Dík patří pořadatelům i všem sběračům, zejména pak panu starostovi, který houby sbíral i určoval.  Navíc výtěžek ze vstupného, které bylo dobrovolné, poslouží dobré věci, a to k nákupu trampolíny pro děti, což je chválihodný počinek. Pro příští výstavu by to chtělo možná jen k večeru trochu více světla ;-) 

Debata mykologů.JPG
Výstava Nebílovy.JPG
Výstava hub Nebílovy.jpg
7. Houbařský bál

7. Houbařský bál

6. Houbařský bál
6. Houbařský bál
4. Houbařský bál
4. Houbařský bál
3. Houbařský bál
3. Houbařský bál

Výstava hub v Plzni probíhá nad očekávání dobře, přijďte se podívat. I když houby moc nerostou, podařilo se pořadatelům shromáždit a vystavit skoro na 300 druhů hub.

Určovatelé.JPG
Výstavní prostory.JPG
Vzorky.JPG
Ryzce.JPG
Houby - plakat.pdf  1.75MB
ZO ČSOP a IC ENVIC Spálené Poříčí pořádá               
 

HOUBAŘSKOU VYCHÁZKU

 

Sraz v neděli 21.8.2011 v 8:00 hod. u cedule Spálené Poříčí směrem na Struhaře (u „Šmoulova“). Sbírat a určovat se budou houby jedlé i nejedlé. Naše znalosti nám rozšíří předseda Mykologického spolku Nezvěstice pan Libor Hejl.

 

a  VÝSTAVKU HUB


která bude výsledkem houbařské vycházky.

Od 22.8. do 31.8. v pracovní dny (pondělí až pátek) od 14. do 17. hodin v prostorách Ekologického centra (Spálené Poříčí, Plzeňská 55).                                                  

 

Info tel: 724 759 455
Houbařské slavnosti a trh v Třeboni

Houbařské slavnosti a trh v Třeboni

Již čtvrtý ročník Houbařských slavností vypukne v sobotu 3.9.2011 v historickém srdci města Třeboně.

Opět se můžete těšit na výstavu rostoucích hub s Houboporadnou. Vybrané restaurace z centra naladí svými kulinářskými specialitami Vaše jazýčky na tu správnou houbovou a podzimní notu. Pochutnávat si budete moci celý víkend.

Zahrádkáři pro Vás připraví překrásnou výstavu "Dary zahrad" z úrody třeboňských pěstitelů. Nebude chybět ani oblíbená Bylinková poradna s p. Meškanovou, která Vám uvaří chutné a zdravé bylinkové čaje.

I v letošním roce budete moci po celou sobotu zakoupit užitečné věci na řemeslném trhu na Masarykově náměstí.

Těší se na Vás báječný Dan Kopál - mluvčí Jihočeského pohádkového království.

!Neváhejte a přijďte s námi do Třeboně houbovat!

Výstava v Šumperku

Výstava v Šumperku

Když se houby stanou vášní

12. 5. – 25. 9. 2011

Muzeum v Šumperku (Hollarova galerie)

 
Výstava Když se houby stanou vášní,
Hollarova galerie
výstava potrvá do 25. září
od 15. do 17. září se uskuteční tradiční podzimní výstava živých hub
 
 

Když se houby stanou vášní

 
Výstava pořádaná u příležitosti Mezinárodního roku lesů
 
V šumperském muzeu bude 12. května 2011 zahájena výstava s názvem „Když se houby stanou vášní“.
Na fotografiích a kresbách přerovského mykologa Jiřího Polčáka a na dřevěných modelech řezbáře Josefa Rulíška (1867 – 1944), rodáka z Bartoňova, budou představeny vedle jedlých také jedovaté a dřevokazné houby, běžné i vzácnější druhy, které můžeme nalézt v doubravách, dubohabřinách, bučinách, smrčinách, v sadech, parcích, na loukách a pastvinách nebo podél cest.
 
Houby v přírodě plní důležitou a nezastupitelnou roli tím, že rozkládají odumřelé zbytky rostlinných a živočišných těl. Vyšší houby (zvané makromycéty) jsou pak objektem zájmu nejen mykologů, ale i amatérských houbařů, jejichž koníček je v české společnosti pozoruhodným fenoménem. V posledních desetiletích také stále více umělců zobrazuje ve svých dílech houby, jež jsou pro ně motivem i inspirací.
 
Jiří Polčák, vítěz soutěže O nejlepší botanickou ilustraci za rok 2010, se věnuje mykologii již řadu let, naše druhy hub dokonale zná a ztvárňuje je na svých nádherných kresbách a makrofotografiích.
 
Řezbář Josef Rulíšek vytvořil v letech 1921 – 1944 na 400 modelů hub, rostoucích v tehdejším Československu. Všechny modely jsou vyřezány z lipového dřeva a nabarveny tak mistrně, že jsou od svých živých předloh takřka k nerozeznání. Rulíškovy modely asi 50 druhů hub byly na šumperskou výstavu laskavě zapůjčeny ze sbírek botanického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.
 
Výstava je pořádána u příležitosti Mezinárodního roku lesů, vyhlášeného na rok 2011 Organizací spojených národů s cílem zvýšit povědomí a posílit trvale udržitelné obhospodařování lesů, ochranu přírody a trvale udržitelný vývoj všech typů lesů k užitku současných i budoucích generací.
 
Magda Zmrhalová
Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one