Vítejte na stránkách Mykologického klubu Nezvěstice.

Mykologické akce

V sobotu 14. května podnikli členové a přátelé Mykologického klubu Nezvěstice odemykání lesa – v celkovém počtu 22 malých i velkých + jeden pes jsme prošli trasu tzv. „umrlčí cesty“ mezi obcemi Žákava a Milínov. Před tradičním opékáním buřtů jeden z malých houbařů oficiálně „odemkl“ les pro další houbařskou sezónu. Tak ať nám rostou!

U oveček.jpg
Radim odemyká.JPG
Buřtíky.JPG
Společná.JPG

Poslední dubnovou sobotu proběhla jarní brigáda členů a příznivců MK Nezvěstice – vysazování stromků v obecním lese v lokalitě „V Hoře“ poblíž Nezvěstic. Dokud nás bouřka nevyhnala, stačili jsme zasázet 550 stromků. Ke svačině se podávaly vynikající uzené špekáčky, které připravil v místní udírně Azba. Pár vypitých studených piv a nález prvních májovek v přilehlém sadu bylo pak zaslouženou odměnou a příjemnou tečkou za odpracovaným dopolednem. Doufám, že příští brigády se zúčastní více členů.

4 stateční.JPG
Azba sází.JPG
Májovky.JPG
Pítek.JPG
Pozvánka do Chorvatska

Pozvánka do Chorvatska

Pozivam vas da dođete u UMAG -HRVATSKA 8-10.04.2011.G.!

O tomto víkendu se v Mariánských Lázních konal již 37. ročník tradiční celostátní soutěže „O nejchutnější houby ve sladkokyselém nálevu“. Tentokrát se pořadatelství ujali členové Mykologického klubu Slavkovský les a musím říci, že velmi úspěšně. Akce se uskutečnila v krásném a důstojném prostředí Hotelové školy v Mariánských Lázních.  Soutěže se zúčastnilo 16 mykologických spolků a výsledky si můžete prohlédnout na webu MK Slavkovský Les ( http://mk-slavkovsky-les.tewet.info/ ).

Samotná ochutnávka a hodnocení vzorků komisí se nesly ve velmi příjemné atmosféře, i díky  excelentnímu moderátorovi Oldovi Jindřichovi, který se svého úkolu zhostil na jedničku. Na dodržení pravidel a  propozic soutěže svědomitě dohlížel vedoucí soutěže Svatopluk Holec. Jako porotce musím uznat, že jsem přežil bez následků a houby chutnaly znamenitě, chléb na zajídání i ten tekutý byly mňam. Po degustování jsem měl čas prohlédnou si vystavené vítězné fotografie z fotosoutěže ČMS za rok 2010. Ve skutečnosti jsou některé ještě mnohem hezčí a hlavně barevnější, než ty, které jsem měl možnost vidět na internetových stránkách České mykologické společnosti ( http://www.myko.cz/fotosoutez/vysledky-2010/ ). Při té příležitosti jsem hovořil se skvělými mykofotografy O.Jindřichem a J.Burelem, který této soutěži zcela dominoval. Díky jejich vstřícnosti a ochotě podělit se se mnou se svými zkušenostmi s fotografováním hub jsem získal velmi cenné informace o tom, jak, kdy, kde a čím fotit. Teď už je zcela na mě, jak s tím naložím J.

Velké díky patří všem pořadatelům v čele s hlavním pořadatelem Jiřím Pošmurkou a všem členům ČMS, kteří se tohoto setkání zúčastnili, i když to někteří měli ze svého domova daleko. Jídlo a občerstvení bylo výborné, obsluha snaživá. Já jsem se sice podobné akce zúčastnil poprvé, ale přesto mi tato zkušenost stačila k tomu, abych se pro takovou soutěž nadchnul a příští rok  se zúčastním už s vlastními soutěžními vzorky J

Olda, já a Jirka.JPG
Ochutnávka.JPG
Formuláře.JPG
Nultý vzorek.JPG

Dnes jsem zavítal do městečka Plasy, abych navštívil zdejší výstavu hub, která se konala v zimním refektáři zdejšího kláštera. Hned první pohled mi naznačil, že tato výstava bude o hodně zajímavější, než výstava hub v Blovicích, kterou jsem navštívil minulý týden. Z té jsem přijel dost rozčarovaný. Malou omluvou pro pořadatele může být fakt, že jsem výstavu navštívil až druhý den po otevření. Ale co jsem si přečetl článek v Plzeňském deníku, kde i věhlasný TH říká, že hezčí výstavu nenavštívil, byl jsem natěšený a plný očekávání. Asi jsem navštívil jinou výstavu....

Ale zpět k výstavě v Plasích.  Byla to výstava nejen hub, ale i mechů, lišejníků a poštovních známek s tematikou hub. Premiéru tu měly i vystavované kolorované kresby Václava Melzera, které zapůjčilo Západočeské muzeum v Plzni. Na určování hub tu byl známý plzeňský mykolog pan Svatopluk Holec.  Studenti nabízeli zájemcům pohled do mikroskopů, kde bylo možno vidět např. výtrusy pečárky nebo ušlechtilou plíseň na sýru.  Abych jen nechválil, tak uvedu i jednu kritickou poznámku. V sále bylo málo světla. Na cedulky se jmény hub, které byly převážně psány ručně propiskou, nebylo v šeru dobře vidět. Kdo nemá zrak jako ostříž, tak měl problémy s dešifrováním názvů hub. I toto však pořadatelé vyřešili ke všeobecné spokojenosti  instalací silnějších světel.  

Díky organizátorům za krásnou výstavu. Doporučuji vám její návštěvu,  výstava se koná 30.9.2010 - 2.10.2010 od 9:00 do 17:00.

Výstava Plasy.JPG
Výstava Plasy1.JPG
Výstava Plasy2.JPG
Výstava Plasy3.JPG
V sobotu 3.10. 2009 od 20:00 hod. se koná výroční schůze MK Nezvěstice v salonku restaurace BON. Srdečně zve všechny členy i ostatní zainteresované předseda. 

Brigády se zúčastnili 3 členové MK a vysekli za 3 hodinky takové zastřešení studánky, které by jí záviděl kdejaký bezdomovec.

Kýbl.JPG
Lopata.JPG
Místní obyvatel.JPG
Palice.JPG
Brigáda - studánka na Vartě - obrázek

Brigáda - studánka na Vartě - obrázek

Zítra v neděli pořádáme brigádu v lese na Vartě pod vysokým napětí.. Jedná se o vyčištění studánky a následně o zbudování nového zastřešení.  Sraz je v 9:30 u kostela nebo přímo v lese. Když tak se ozvěte předsedovi...

Brigáda - obrázek

Brigáda - obrázek

Díky vysokému nasazení účastníků brigády a výborné organizaci a koordinaci jsme skončili neočekávaně brzy.
Brigáda 2009 - obrázek

Brigáda 2009 - obrázek

Oslavme Svátek práce pořádnou prací !

Vážení houbaři a přátelé lesa,

rád bych Vás pozval na houbařskou brigádu, která se bude konat v pátek 1.5.2009, sraz je na místě v 8:30 hod. Jedná se o úklid odpadků z lesa v lokalitě Varta, u silnice na Milínov. V případě nepřízně počasí bude stanoven náhradní termín a tento bude zveřejněn na těchto stránkách a členům MYKNOS bude rozeslán jako sms. Občerstvení bude samozřejmě zajištěno!

Předem děkuji za účast

předseda

Chraňte naše krásné lesy a houby v nich !
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one